• Administrators

    • José da Silva
    • Calli Dean
    • Natalie Oliver

    Athletic Director

    • Audrea Shelley

    Dean of Students

    • Greg Saunders

    Campus Supervisors

    • Kerri Schwartz
    • Edgar Gomez

    Instructional Coach

    • Steven Nothum

    Multicultural Liaison

    • Elena Espinoza

    Career and Technical Education

    • Adam Dimock
    • Michael Klindt
    • Tom Lemonds
    • Annelise Ostberg
    • Mark Simmons
    • Kim Thompson
    • Scott Touchette
    • Gerardo Vargas
    • Leslie Watson

    Counselors

    • Matt Adams
    • Erik Lansdon
    • Kate Winslow
    • SueAnn Shih-Rangeloff

    English Language Development

    Certified

    • Carrie Brown
    • Bill Odegaard

    Classified

    • Erick Bautista
    • Jason Mejia
    • Edson De Oliveira
    • Claudia Robles Bello

    Fine and Performing Arts

    • Jon Bridges
    • Jim Hallwyler
    • Jill Plumb
    • Stacy Swartout-McKee

    Health

    • Terrisa Cook
    • Nikki Danner
    • Trena Jayne
    • Elda Galvan

    Language Arts

    • Amanda Bottimore
    • Laura Farrelly
    • Kyle Johnson
    • Jonathan Kempe
    • Ivan Miller
    • Jessica Orsini
    • Shelley Powers
    • Nazia Swartz
    • Kim Winkelman

    Mathematics

    • Corrie Aljian
    • Tashina Davis
    • Lisa Dillon
    • Jonathan Heagy
    • Sean Himmelman
    • Laura Kaiser
    • Ryan McClintick
    • Peter Norman
    • Maria Sayre
    • Dave Schull

    Physical Education

    • Rick Campbell
    • Trena Jayne
    • Meggan Raschio
    • Ricky Rodriguez

    Science

    • Jose Araya
    • Amanda Greene-Chacon
    • Art Liddle
    • Sonja Ljungdahl
    • Alicia McGraw
    • Nicolle Ng
    • Ron Otterstedt
    • Jim Tyser
    • Leslie Watson

    Social Studies

    • David Frost
    • James March
    • Clark Morberg
    • Natalie Rytlewski
    • Paul Stevens
    • Rob Trunnell

    Special Education

    Certified

    • Ian Bartels
    • Tim Eastland
    • Tony Lyman
    • Dana Okray
    • Pauline Pham
    • Roxanne Winston
    • Alex Wood

    Classified

    • Franki Bailey
    • Ernie Coburn
    • Amy Doherty
    • Jeri Kunerth
    • Caroline McGillvary
    • Shelley Toncray
    • Rainbow Tornell
    • Lori Umenhofer
    • Maria Valdez

    Transition Specialists

    Certified

    • Andrea Smith

    Classified

    • Ashley Cary
    • Tessa Hart
    • Dezerek Reed
    • Sherry Townsend

    World Languages

    • Maria Cortes
    • Veronica Landeros
    • Clark Morberg
    • Saul Shimanoff
    • Sara Thornton

    Support Staff

    • Kristen Anderson (book keeper)
    • Patty Ellis (counseling department)
    • Diane Hemelsoet (registrar)
    • Susan Wright (front office)
    • Lisa Knowles (attendance)
    • Jodi Barnhardt (athletics secretary)
    • Beth Mathews (sped secretary)
    • Paula Morrison (print shop)
    • Benni Rose (library)
    • Sandy Volz (health aid)
    • Belle Caracol (LL)
    • Joy Cavin (testing)
    • Rulena Mellor (career center)

     

    Custodial Staff

    • Angie Bellando
    • Donna Hodge
    • Brian Sauer
    • Christy Updegrave

    Kitchen Staff

    • Summer Besemann
    • Tiffany Olson
    • Daniel Gomez